Manifest

TMOU, Matrix, Bedna, Sendvič, Svíčky...

Šifrujeme už nějaký ten pátek a stále nás to baví. Ale vysvětlit, co že to děláme a co je na tom tak zajímavého, je obtížný úkol, zvlášť když to nejlepší, na co se můžeme odkázat, je web TMOU (nepřehledný), chlýftýmácký kalendář (strohý), manifest TMOU (zastaralý) nebo knížka Šifry a hry s nimi (rozebraná). Spolu se stále se zvyšující obtížností šifer je to jeden z důvodů, proč na šifrovačky chodí stále titíž lidé. Rozhodli jsme se zatlačit opačným směrem.

Proč?

Chceme otevřít dveře novým hráčům. TMOU nebo Matrix nejsou pro začínající hráče úplně nejvhodnější, ať už kvůli obtížnosti šifer nebo (ne)přítomnosti nápověd. Chceme vytvořit portál, kterým se noví hráči dostanou k šifrovačkám. Od obecných rad, jak luštit a jak se připravit, přes tutoriál s několika šiframi až po doporučení vhodných šifrovaček.

Chceme se otevřít i širší veřejnosti. Vysvětlovat během hry náhodným kolemjdoucím (nebo během přípravy všemožným institucím) principy šifrovaček je náročné a únavné. Chceme vytvořit místo, na které budeme moci odkazovat a kde bude vše jednoduše vysvětlené.

Chceme předat zkušenosti z organizace šifrovaček. Některé šifrovačky za sebou mají více než 10 ročníků. Během té doby se nastřádalo mnoho organizátorských zkušeností. Byla by škoda, kdyby se ztratily a kdyby budoucí organizátoři opakovali tytéž chyby. Chceme vytvořit prostor, kde by mohli organizátoři sdílet své zkušenosti a kam by si mohli chodit pro rady.

Chceme stmelit a propojit komunitu. Řada šifrovaček už je zaběhnutá a mnoho věcí funguje tak nějak ze setrvačnosti. Doufáme, že nový společný projekt by mohl vytvořit vlnu pozitivní energie, nakopnout nové projekty nebo přilákat mladší krev. Nabízí se i vytvoření artefaktů jako trička nebo aktualizovaného almanachu TMOU.

Nechceme skončit v půli cesty. Statistiky na šifrovačky.cz, provizorní kalendář na webu Chlýftýmu, archiv her na statku Sešlosti… jsou to skvělé projekty, ale bohužel je na nich vidět, že jsou stále trochu nedodělané. Nechceme, aby vznikl další takový web na půli cesty. Naopak bychom rádi počet webů redukovali (plán počítá s rozšířením obsahu na šifrovačky.cz a snad přesunem kalendáře a pomůcek tamtéž). Věříme, že pokud nepůjde o iniciativu jednotlivce, ale sdílený projekt, na kterém bude pracovat více lidí napříč šifrovacímy týmy, povede se nám to dotáhnout do konce.

Jak?

Zatím jsme vymysleli koncept, plán, dali dohromady jádro týmu a zárodek webu. Nyní s tím jdeme před komunitu; budeme rádi za nápady, komentáře a připomínky. Pokud nám chceš pomoct nebo poradit, neváhej a napiš do fóra. Na seznamu věcí, se kterými chceme do léta pohnout, je toho požehnaně.

  • Design webu, logo, branding
  • Oživení diskusníha fóra - vzhled, tvorba obsahu
  • Novinky / activity log na úvodní stránce
  • Databáze snadných šifer pro začátečníky
  • Sběr dat z her (trasa, šifry, řešení, výsledky)
  • Sdílení zkušeností organizátorů (jak?)
  • Webinfo, které by mohly používat všechny hry
  • Propojení se Statkem (nasazení atp.)

Kolik se toho opravdu stihne, záleží i na tobě.

Honza Klusáček, Lucka Klimošová (Molková), Míla Votradovec, Aleš Podolník a Jaroslav “Dero” Polakovič