Co jsou šifrovačky?

Šifrovací hry jsou netuctovou zábavou a výzvou, které každoročně propadají další a další milovníci záhad a dobrodružství. Pravidla jsou povětšinou jednoduchá - vyřešit všechny důmyslné hádanky a úkoly, neztratit se v tajuplných uličkách nočního města a vyzrát nad překážkami a aktivitami, které vám hra postaví do cesty.

Koncept šifrovacích her je vzdáleně inspirován táborovými cestami za pokladem, kdy každá zpráva prozrazuje polohu následujícího stanoviště. Hra ale přidává několik zásadních prvků a změn, které činí tento druh zábavy atraktivním hlavně pro ty, kteří již dávno odložili vinnetouovské luky a šípy. Především to jsou šifry. A skutečně se zde nejedná o text napsaný pozpátku nebo prostou Morseovu abecedu. Organizátoři se předhánějí v nápaditosti a originalitě. Tajné zprávy tak mohou být třeba vyryté do plechu zapečeného v hliněné destičce, ukryté ve zvukové nahrávce, v obřím bludišti nebo v zubní pastě. Dalším lákadlem jsou lokace, kam se obyčejně člověk nepodívá. Ať už jde o zříceninu staré katedrály, atomový kryt nebo opuštěnou tovární halu. Pečlivé propojení úkolu s geniem loci vnáší mezi účastníky nezapomenutelnou atmosféru. V neposlední řadě jsou pak šifrovací hry poměrně náročné nejen navigačně a fyzicky, ale i po psychické stránce. Překonat únavu nad ránem a prolomit těžkou šifru je kolikrát zatraceně obtížné. No a na závěr - hrajete v týmu. V týmu spolužáků, kamarádů nebo kolegů, se kterými si rozumíte a se kterými společně překonáte jakoukoliv výzvu.

Proč zkusit šifrovací hru?

Každý z hráčů má své důvody. Mezi nejčastější patří libovolná kombinace následujících motivací.

  • Výzva. A to hned na dvou úrovních. Šifrovací hra je výzva pro jednotlivce. Jestli to zvládne. Jestli vydrží celou noc nespat, mít přínosné nápady, vnášet do týmu dobrou náladu. Šifrovací hra je výzva pro tým, proti němuž stojí obtížná hra plná úkolů, hádanek, aktivit a náročných navigačních přesunů. Hra, kterou dokončí méně než 10 % startujících týmů.
  • Soutěživost. Pro někoho hnací motor jako hrom. Porazit tým kamarádů z vysoké školy nebo tým svého staršího sourozence přeci přináší báječný pocit. Zvlášť, když byla ve hře nějaká sázka.
  • Zábava. Jsou lidé, které baví sudoku. Jsou lidé, které baví křížovky. A pak existují lidé, které baví šifry. Což jsou vlastně takové křížovky bez legendy. Může to být úplně cokoliv, co má nějaké řešení, o němž ale není známo, jak k němu dojít. A tento proces vymýšlení nápadů, objevování anomálií v zadání a zvláštních pravidelností, které by mohly vést k vyluštění, je svým způsobem fantastická potrava pro všechny části mozku, od té kreativní až po tu analytickou.
  • Dobrodružství. Částečně se překrývá s výzvou. Nicméně zatímco milovníci překonávání výzev jdou za svým cílem, vyznavači dobrodružství mají rádi samotný proces. Hledání opuštěného lomu uprostřed noci. Luštění šifry na nádvoří magicky nasvíceného hradu s měsícem stoupajícím nad cimbuří. Zpráva v tunýlku, kudy protéká potok.
  • Kamarádi. Trávit čas s přáteli je lidská přirozenost. No a nemusí to být vždycky jen u piva. I když i v hospodě se dá dobře luštit.
A navíc, šifrovací hry jsou snadno dostupné. Oproti jiným koníčkům, za nimiž musíte jezdit daleko a platit za ně vysoké sumy, jsou šifrovačky zábava na téměř celý den, několikrát do roka, v Praze, v Brně i v jiných městech a za průměrně 100 korun na osobu.

Jak vypadá šifra?

Šifrou může být cokoliv. Je to třeba papír s textem, v němž jsou některá písmena zdvojená (třeba ve slovech bezzubý, poddaný, naaranžovat a surrealismus), ta tvoří tajenku. Mohou to být obrázky, čísla, geometrické tvary, bludiště, tajné inkousty, slohovky, básničky, a dokonce i prázdné papíry. Šifrou se může stát i kokosový ořech ukrývající zprávu. Pexeso. Hlavolamy. Morseovka skrytá v příchutích bonbónů. Na TMOU byl na jednom stanovišti využit drát s tvarovou pamětí, který se po zahřátí zkroutil do tvaru řešení. Na Svíčkách se týmům pravidelně servírují šifry v jídle, například těstovinová polévková písmenka v pomazánce na čerstvém chlebu. Na Bedně hráči dostali artefakt s pohybovým čidlem. Hýbáním do různých směrů tým s touto mysteriózní kostkou komunikoval pomocí diod a reproduktorů. Matrix se zase inspiroval starověkým Řeckem, kde se důležité strategické zprávy psaly poslům na oholenou hlavu a před vysláním se čekalo, až jim vlasy dorostou. Řešení měl napsáno organizátor na hlavě pod parukou.

Chcete se dozvědět víc o principech šifer nebo o tom, jak luštit? Pak jste tu správně.

Jsou všechny šifrovačky stejné?

Nikoliv. Můžete si zvolit dle délky, obtížnosti, ročního období, denní doby, lokace nebo legendy. Jsou šifrovací hry terénní i internetové, lineární i s komplikovaným herním systémem, s příběhem i bez. Stačí si vybrat a přemluvit kamarády k sestavení týmu. Nováčkům doporučujeme přečíst si o všem, co je čeká před hrou. Tak co, zkusíš to? Uvidíme se na příští šifrovací hře?