Kombinovat nápovědy a čerpání řešení je možné. Je mnoho kombinací, které jsou nežádoucí:
Dvojitý trest za jednu nápovědu. Postihem za terénní nápovědu je to, že si týmy zajdou. Postihem za časovou nápovědu je čas. Přidávat za takové nápovědy ještě další postih znevýhodňuje týmy dvakrát.
S touto formuláciou nesúhlasím. Nápovedy tak fungujú napríklad na Svíčkach (presun + body/čas). Naopak si myslím, že je to veľmi dobrý nápad. Svíčky (prípadne iná šifrovačka, nechcem teraz hovoriť za Síbu) chcú mať drahú nápovedu. Má to byť východ z núdze, nie taktický prvok. Dávať však terénnu nápovedu 10km ďaleko? Alebo čakať 4h na turnikete? A prečo potom nedať nápovedu 5km ďaleko a čakať len dve hodiny? Takáto kombinácia je podľa mňa zaujímavejšia aj pre hráčov. To nie je dvojnásobná penalizácia, je to jednoducho cena nápovedy. A je na organizátorovi, akú vysokú cenu požaduje a či ju chce mať splatenú v čase alebo v kilometroch alebo v ich kombinácii.
Podsouvat někomu svoje pravdy určitě nebyl záměr, texty psali ve volném čase prostě nadšenci, kteří chtěli probudit web k životu, a to na základě svých zkušeností a starších textů. Takže připomínky jsou velmi vítány. O nápovědách psala Lucka, trochu jsem ten závěr zmírnila (a opravila v trasách Turnovsko). Rady asi moc nepomohou organizátorovi, který má dávno pevnou teorii o funkčnosti svého modelu, ale spíš těm, kteří začínají a nechtějí od píky objevovat Ameriku. (A když jsem teď třeba viděla, kolik týdnů po Bedně ještě na jejím webu neviselo poděkování pomocníkům, myslím, že to jsou texty, které stojí za to si přečíst. ;) )
No a tím pásem si taky myslím, že vést tuto diskuzi ve vlákně "Chyby v textech na webu" je principiálně špatně. Myslím, že to není chyba, že je to záměr. Chyba je, když se na jiném místě píše o trase Svíček ve skalách na Trutnovsku, když to přitom bylo na Turnovsku. :-p
Ozývám se vám možná s křížkem po funuse, neboť mne zřejmě dějiny předběhly. Tak možná jen, aby to zaznělo. Šifrařskou komunitu se mi neplánovaně podařilo obohatit o slangový termín, který se obevil ve vašem (našem?) šifrařském slovníku. Ulpěl na něm nicméně zkresuljící dějinný nános, který jsem se ujal uvést na pravou míru.
Tak tedy: Od pradávna se na zadáních šifer objevovaly občasné texty, které upřesňovaly polohu dalších zadání ve vztahu k zakódované tajence. Když jsme jako organizátoři pocítili potřebu jejich používání zařadit do konceptu vlastní hry, odmítli jsme jejich přímé uvádění na zadáních, neboť tento postup vyžaduje zmínku v pravidlech a omezuje tvůrčí možnosti. A tak jsme shrnuli veškerá upřesnění a do hry zařadili samostatnou listinu, která všechna tato upřesnění shrnuje.
Samostatné upřesnění nepotřebuje zvláštní pojmenování. Je to prostě „upřesnění“. Pro zřízenou listinu se to ale ukázalo být praktické, a tak jsem vytvořil a do světa vypustil novotvar „upřesnítko“. Ten nebyl samoúčelný. Pojmenovával novou věc, která do té doby neexistovala. Byl vytvořen podle vzoru „kružítko“. Tedy podle věci, která správným použitím umožní vykroužit jakýkoli (v mezích) kruh. Tak fungovalo i „upřesnítko“. Umožňovalo získat jakékoli „upřesnění“.
Dějiny se odebraly jiným směrem. Novotvar se ujal, ale ve velkém začal být používán v mylném (a zbytečně duplicitním) významu. Do doby, než se tento význam objevil v oficiálně se tvářícím slovníku, mi to vlastně bylo jedno. A tak nyní jenom připomínám skutečný a správný význam tohoto slova, které se od vašeho slovníkového výkladu liší. „Upřesnítko“ je samostatně existující věc, z níž plynou veškerá upřesnění potřebná pro konkrétní hru.
A pokud seznáte, že je mylný výklad natolik zažitý, že je slovníkové heslo v pořádku, tak je to v pořádku. Postačí mi, že jsem na tuto nesrovnalost upozornil. A nemějte mi za zlé, že budu tento termín používat nadále v originálním významu.
V každém případě je potřeba snažit se nápad aktivně hledat a nečekat, až nás něco napadne.
v sekci Jak organizovat → Šifry → Jak se rodí šifra není fakticky pravdivá. Důkazním materálem budiž pro začátek 100+ mých šifer ve veřejných hrách, které takto nevznikly (a nevznikly takto ani spousty dalších od jiných autorů).
[rant]
Aktivním vymýšlením šifry lze určitě vymyslet šifru -- většinou jinou, a často i lepší, než člověk původně vymyslet chtěl -- takže to nezavrhuji coby v principu špatný postup. Ale není to nutné, jak text uvádí. A je otázka, zda je vůbec dobře, pokud se organizace šifrovačky do této situace dostane v nezanedbatelné míře. Kdo si poctivě zapisuje [pokud možno] všechny nápady na šifry, které ho napadnou, aniž se snaží zrovna nějakou šifru vymyslet, měl by namísto toho projít archiv nápadů. Aktivně ‚hledat nápad‘ je tak trochu oxymoron (viz slovníkovou definici nápadu).
Kdybych to zobecnil, vhodný stav pro organizaci šifrovačky je kreativní přetlak, nikoli podtlak. Podtlak neumožňuje dlouhodobě udržovat kvalitní hru, a je to situace, pro kterou by asi organizátoři asi spíš uvítali nějakou praktickou radu než poučku o aktivním hledání nápadů, která nic neřeší.
Ahoj Síbo, chápu. Nicméně se mi zdá, že výrazně převládá zlidovělé pojetí: "Bylo na té šifře nějaký upřesnítko?" "Upřesnítka jsou vypsána v samostatném dokumentu." Proto jsem to formulovala takhle. Skoro bych aji doporučila netrvat na historickém pojetí jako na jediném správném a užívat si oblíbenost praktického termínu v současném významu. Upřesnění může být součástí tajenky. To je něco jiného než dodatečná informace a tu má pak smysl označit speciálním termínem, k čemuž se slovo "upřesnítko" perfektně hodí.
První dva odkazy na pomůcky vedou na starší verzi: https://sifrovacky.cz/pomucky/
("...ale ještě radši bychom byli, kdybyste na ně neodkazovali přímým odkazem. Jednak pomůcky stárnou, objevují se nové verze..." https://chlyftym.cz/pomucky/)
Mám-li hovořit za sebe, tak s tou formulací taky nesouhlasím (asi nejen s ní). Důvod, Filipe, rozepisovat nebudu, myslím, že jsi jej vyjádřil a konkrétně vyčíslil dokonale. A bují ve mne podezření, že to, že já (a asi nejen já) s některými formulacemi nesouhlasím, je možná ten pravý důvod, proč se objevují právě zde, v rubrice "Všeobecná pravda".
Přidat komentář