Toto téma obsahuje 1 komentář a naposled do něj přispěl Ivo C. před 6 roky.

 • Autor
  Příspěvky
 • # reagovat

  Ivo C.

  Ještě k té škále. Pětibodová škála se skutečně chová zvláštně, zvlášť ve srovnání s desetibodovu. U desetibodové člověk tak trochu promítá do hodnocení cosi jako procenta. Jak to myslím? Šifry, které se mi na hrách líbí, by u mě na desetibodové škále většinou získaly 7 a více bodů. 7 bodů (70%) taková ta hezká šifra, kdy si člověk pěkně zaluštil, 8 bodů šifry, které z šifrovačky výrazně čněly, 9 bodů těm nejlepším a 10 bodů jedné či dvěma šifrám za rok, nebo taky vůbec žádné (prostě šifra, která přinesla nějaký posun). 5 bodů, tj. půlka škály už budou takové ty nudnější kousky, které ale stále neurazily a fungovaly, 3 body to už bylo hodně zlé, ale pořád s nějakou hodnotou, 2 body bych dal asi něčemu úplně nepovedenému, 1 bod - no moc si nedovedu představit čemu. Asi nějaké "něšifře" bez snahy o cokoliv. Např. kdyby mi org dal jako šifru obyčejnou morseovku:)

  5 bodová škála - váhám, čemu dát 5 bodů. To je strašně absolutní, to si chci nechat pro mimořádné případy. Pak tedy všem hodně dobrým šifrám dávám 10, 3 body jsou pro mě šifra, která se mi fakt stále ještě pořád líbila (to jsem v půlce použitelné škály), dvojku dávám šifrám, které si moc nepamatuju, nebo zaujaly méně než ostatní, nebo byly nepovedené (tj. do dvojky se toho najednou vejde strašně moc) a jedničku nedám skoro ničemu, protože to zase zkrátka cítím jako ten opačný extrém: stále je pro mě rozdíl nepovedená šifra (kde se orgové snažili) a trapas bez snahy o skutečnou šifru. Dát něčemu jedničku mi prostě přijde nefér, když vím, kolik i méně povedená šifra dá práce:) Takže se mi celá škála vlastně reálně zužuje na 2,3,4. Tj. něco jako nezaujala, zaujala, super.

  Teď to vypadá, že se většina šifer pohybuje kolem trojky. Co to znamená? Že na většině her jsou jen průměrné šifry? Průměrné míněno sémanticky, čili takové ty neurazí/nenadchnou. Nebo to znamená, že na většině her jsou dobré šifry, nadprůměrné z hlediska zábavnosti, které by se pohybovaly na procentní škále kolem těch 70%. Nevím, která interpretace dat je ta správná, ale když se dívám na šifry, které jsou kolem těch 3 bodů, a které znám - tak to byly vesměs moc pěkné šifry... Přesto je tato interpretace jen můj dohad...

  Mimochodem i při pětibodovém hvězdičkování na různých hudebních serverech se z tohoto důvodu používají půlhvězdičky:) Tj. 10 bodová škála je díky myšlení člověka nastaveného na desítky a procenta podle mě vhodnější a její výsledky jsou snadněji interpretovatelné.

Odpověď na
 1. Příspěvek bude zformátován pomocí textile